Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Israel
Marco Strömberg intervjuar Aron Flam, komiker och författare i det extrainsatta programmet Hotspot: Kommer omvärlden tillåta Israel att krossa Hamas?
Många israeler menar att terrorattacken den 7 oktober var det värsta dådet mot judar sedan Förintelsen. Israel gör nu allt man kan för att förhindra nya attacker från Hamas. Kommer man att lyckas? Och hur kommer omvärldens reaktioner att se ut?
Detta är frågor som diskuteras i detta extraavsnitt av Hotspot, där komikern och författaren Aron Flam, som själv är av judiskt ursprung och engagerad i ämnet, gästar programmet.
Hotspot är ett samtalsprogram om kristen tro, kultur och samhälle. Programledare är Marco Strömberg. Programmet produceras av TV Vision Sverige och Världen idag.
Glöm inte bort att be för Judarna, Israel och palestinierna. Be för människors frälsning och att det ska bli fred.
#Hotspot #Marco Strömberg #Aron Flam #Israel #Palestina #Islam #Krig #Gaza #Hamas
Israelvänlig - 19/10-23 13:06
Profetisk uppdatering 19/10
https://youtu.be/Lq4HN0sXS4E?si=tgWtVIhyeW5wasFq
Biden säger att attacken mot sjukhuset i Gaza inte kom från Israel utan från Islamiska Jihad! Netanyahu har sagt till Biden att Israel kommer genomföra markinvasion i Gaza för att tillintengöra Hamas! Hamas är samma folkslag som filisteerna i GT!Be för Israel!&
Idag är det måndagen den 30 juni 2025, vecka 27 och klockan är 23:24. Elof och Leif har namnsdag.
Johannes 10:10 - Jag har kommit för att de skall ha liv och överflöd.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-30 12:13
Stoppa även den gärningsmannen och låt dem anmäla sig själva till myndigheterna.Som sköt i Parola Finland och hjälp barnet till offret liten så inga men kommer till offret.
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Vapenvila mellan Israel och Iran
Irankriget: Behöver vi vara rädda?
Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
Jag är tvagen i Frälsarens blod
Glad midsommar och Gud välsigne dig rikligen
Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång
Lars-goran Marklund - 30/06-25 08:39
❤️Gud välsigna alla som förföröljs för sin 🙏Tro 🙏. Att (tycka synd om sig själv ) är av ondo. Be till 💖❤️Jesus Kristus och ❤️Gud då hittar den 💥Allsmäktige 💥Herren 👍💥en utväg för dig. (*Bönens makt är stor*). (🙏Människan Spår men
Skrevs i Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna