Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Undervisning
Läs hela Psaltaren kapitel 22. Den beskriver korsfästelsens i detalj 1000 innan det hände.
Ps 22:2 Min Gud, min Gud, varför har du övergivit mig? Jag ropar förtvivlat, men min frälsning är långt borta!
Det här avsnittet skrevs av kung David 1000 år innan Jesu korsfästelse. Det är en profetia på vad Jesus skulle utropa på korset 1000 år senare.
Matt 27:46 Och omkring den nionde timmen ropade Jesus med hög röst och sa: Eli, Eli, lama sabaktani? Det betyder: Min Gud, min Gud, varför har du övergivit mig?
Psaltaren 22 profeterar i detalj om Jesu korsfästelse 1000 år innan den faktiskt ägde rum!
Ps 22:17 För hundar omger mig, de ondas hop har omringat mig, mina händer och mina fötter har de genomborrat.
1000 år innan Jesu korsfästelse profeterade Kung David att Jesu händer och fötter skulle bli genomborrade av spikar!
Faktum är att den profetian profeterades 700 år innan korsfästelsen som avrättningsmetod hade tagits i bruk!
Matt 27:31 Och när de hade hånat honom, klädde de av honom manteln och klädde på honom hans egna kläder och förde bort honom till att korsfästas.
Joh 20:25-27 Då sa de andra lärjungarna till honom: Vi har sett Herren. Men han sa till dem: Om jag inte får se hålen efter spikarna i hans händer och sticka mitt finger i hålen efter spikarna och sticka min hand i hans sida, så tror jag det inte. 26 Och åtta dagar därefter var hans lärjungar inne igen, och Tomas var med dem. Då kom Jesus medan dörrarna var låsta och stod mitt ibland dem och sa: Frid vare med er. 27 Sedan sa han till Tomas: Räck hit ditt finger, och se mina händer, och räck hit din hand, och stick den i min sida. Och tvivla inte, utan tro!
Kol 2:14 och utplånade den handskrift som genom sina stadgar vittnade emot oss, och han tog bort den genom att spika fast den på korset.
Denna profetia är ett tydligt bevis på att Bibelns ord är inspirerade av Gud, eftersom det inte skulle ha varit möjligt för någon annan att förutsäga vad som skulle hända tusen år i framtiden.
Psaltaren 22 är oerhört detaljrikt vad som hände på korset.
Ps 22:19 De har delat mina kläder mellan sig och kastat lott om min klädnad.
Denna otroliga profetia gick i uppfyllelse i Matteus Evangelium 27:35:
Matt 22:35 När de hade korsfäst honom, delade de hans kläder och kastade lott om dem, för att det skulle uppfyllas som var sagt genom profeten: De har delat mina kläder mellan sig och om min klädnad har de kastat lott.
Läs hela Psaltaren kapitel 22. Den beskriver korsfästelsens i detalj 1000 innan det hände.
Lars-goran Marklund - 10/03-23 05:18
För 💖Jesus är Inget omöjligt eftersom han är den enda vägen till ❤️Gud 👍
Bra reflektion👍 Bra läsning ❤️
Hoppas det hjälper någon 👍
Det hjälpte mig ❤️👍🙂
Fortsätt 👍Christer 👍
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det tisdagen den 16 september 2025, vecka 38 och klockan är 01:33. Dag och Daga har namnsdag.
Gal. 6:14 Men för min del vill jag aldrig någonsin berömma mig av något annat än av vår Herre Jesu Kristi kors, genom vilket världen är korsfäst för mig och jag för världen.
Jesus gör goda saker, inga onda
Jesus - Guds Son från evigheten
Lars-goran Marklund - 15/09-25 17:23
Man kan börja med Ordspråks boken 💥där är ❤️ Guds ord till sina skapade verk människan. Lyd dem ,ta till dig dem och energin ägnas åt det (*Eviga livet) som 💖 Jesus Kristus undervisade om. Ha lust till det goda 😍💖🙏
💥 Välsigna alla 🙏bedjare🙏😍😍
Skrevs i Vikten av att läsa Bibeln
Jesus är sann Gud och sann människa – Guds Son, skild från Fadern och Anden, men ett med dem i väsen.
Fadern och jag är ett. (Joh 10:30)
Det är bättre för mig att dö för Kristus Jesus än att vara kung över hela jorden.
- Ignatius av Antiochia (död ca 110)
1. Jesus gör gott
2. Jesus är Guds Son
3. Demoner finns på riktigt
4. Uppryckandet: En kort 3D-animerad kristen film som kommer att förändra ditt liv
5. Vikten av att läsa Bibeln
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM