Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Läsarmejl
Den här artikeln är ett läsarmejl vars åsikter är skribentens egna.
Livet kändes på något sätt inte värdefullt för Markus när han ställde sig framför tåget. Inte långt från där jag själv hade tänkt ställa mig faktiskt. Jag har stått på platsen och sett blommor och andra saker som människor har lagt där vid spåret.
Livet är värdefullt, det är mitt ämne när jag skriver idag. År 2002 valde min lillasyster att avsluta sitt liv av någon anledning som jag inte har svar på. Hon såg inte livet som värdefullt, och missade dess skönhet för tillfället.
När man hamnar i svåra livskriser kan tankar om att inte vilja leva längre uppstå. Jag har själv försökt ta mitt liv några gånger.
Det var inte så länge sedan tankarna kom när jag promenerade längs järnvägsspåret och funderade på att ställa mig där. Jag var så ledsen över min livssituation på flera områden att mitt sinne fylldes av destruktiva och mörka tankar.
Under veckan träffade jag en vän och vi tog en kopp kaffe på Espresso House. Han berättade för mig att hans dotters före detta kille hade valt att avsluta sitt liv. Markus blev bara 32 år gammal och lämnade efter sig sörjande människor.
Livet kändes på något sätt inte värdefullt för Markus när han ställde sig framför tåget. Inte långt från där jag själv hade tänkt ställa mig faktiskt. Jag har stått på platsen och sett blommor och andra saker som människor har lagt där vid spåret.
Tårarna kom, "Du är världens bästa Pappa med ett hjärta av guld". Nu är inte pappan längre där. Han hade förlorat fokus på att livet är värdefullt. Ja, jag har många gånger missat det när livet har varit tufft. Människor mår skit och ibland behöver vi finnas där och visa att livet är värdefullt.
Källa: "En som har upplevt mycket smärta i livet men ser att livet är värdefullt" - Medvandrare Andy Svensson
#Vittnesbörd #Sorg #Självmord #Saknad #Livet #Andy Svensson
Idag är det söndagen den 6 juli 2025, vecka 27 och klockan är 02:07. Esaias och Jessika har namnsdag.
Matteus 28:20 - ...och se, jag är med er alla dagar till tidens slut.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-07-05 21:23
Hjälp mig Jesus. Jag är en mormor med stort varmt hjärta. Ex- mågen hatar kristna så han svärtar ner mig. Snälle Jesus ordna upp denna tragiska situation. Tack Jesus o alla som ber.
Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse
Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?
Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Vapenvila mellan Israel och Iran
Irankriget: Behöver vi vara rädda?
Lars-goran Marklund - 05/07-25 01:34
Det räcker om man får insikten från
❤️Gud dvs skilja apelsiner och citroner åt samma fina skal båda två men den ena sött innehåll, den andra surt innehåll.
Det är Moralen som man fått av 💖Jesus.
Be 🙏 och man får.
Av Tro får man leva 💥❤️❤️
Skrevs i Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse