Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Julkalender
Jes 7:14 Därför ska Herren själv ge er ett tecken: Se, jungfrun ska bli havande och föda en son, och hon ska kalla honom Immanuel.
Det är fascinerande att läsa Gamla testamentet i Bibeln eftersom det handlar om Jesus, Guds Son.
700 år innan Jesu födelse profeterar Jesaja om Jesu födelse. Han skulle födas av en kvinna som inte har haft sex med någon man – alltså en jungfru. En övernaturlig födelse.
Barnet hon skulle föda var en pojke, ett gossebarn. Bibeln säger att hon lindade honom och lade honom i en krubba. Hon födde alltså en människa.
Jesus fanns innan i himlen, men han stiger ner från himlen och blir född av Maria som människa. Och det barn som föddes kallar hon för Immanuel. Nya testamentet lär oss att det namnet betyder "Gud med oss".
Så det barn som föddes, lindades och lades i en krubba är Gud med oss. Med andra ord: Det barn som blev människa är Gud.
Varje jul lyfter vi fram Jesu unika och övernaturliga födelse. Han stiger ner från himlen och blir människa. Detta är ett stort mirakel som förändrar hela världshistorien. Syftet med Jesu födelse var att han skulle offra sig för världens synder på ett kors.
För att han skulle kunna dö så var han tvungen att bli människa. Han kunde inte dö som Gud, eftersom Gud kan inte dö, men som människa kunde han dö. Det var därför han blev människa.
Ibland vill människor ha tecken från Gud. "Ge mig tecken så ska jag tro," säger de, men här har de fått ett starkt tecken: Jungfrun ska bli havande. Och 700 år senare gick denna starka profetia bokstavligen i uppfyllelse.
Julkalender - 2024-12-01 01:11
Julkalender Lucka 1 Lucköppning Jesus är Gud Jesu födelse Profetia
Lars-goran Marklund - 01/12-24 10:32
Jesus var ingen människa Han valde att bli människa. Huvudsaken är att man
firar ( Gudabarnet )
Lars-goran Marklund - 02/12-24 07:00
Hur många julsaker man har! och köphysteriet!😔 runt denna högtid tillhör man världen. Den verkliga anledningen är att Gudabarnet Jesus🙂 men tyvärr har Folk glömt det. Tack Gud för 🙂 Julen.
Bra
Andy Svensson - 02/12-24 14:32
Och Ordet blev kött och bodde bland oss, och vi såg hans härlighet, en härlighet som den Enfödde har av Fadern, och han var full av nåd och sanning.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det måndagen den 13 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 01:12. Berit och Birgit har namnsdag.
Luk. 23:26 När de sedan förde bort honom, fick de tag på en man, Simon från Cyrene, som kom från landet. Och de lade korset på honom, för att han skulle bära det efter Jesus.
2025-10-12 23:51
Bed om beskydd över min dotter i missbruk! Ber om radikal förvandling och frälsning!
Lars-goran Marklund - Sat, 11 Oct 2025 20:45:50 +020
Jag har sett delar av din Intervju och vi har haft samma liv insåg jag. Om du visste hur många du har räddat bland annat Jag (ha lust till det goda) och det gör jag . Gud välsigna din sida sajt APG29. Amen!
Skrevs i Jag fick hela mitt liv förvandlat
Jesus är Guds Son: fullt ut Gud, fullt ut människa, och ett med Fadern och Anden i den eviga Treenigheten.
Gå därför ut och gör alla folk till lärjungar! Döp dem i Faderns och Sonens och den helige Andes namn. (Matt 28:19)
Du kan ge utan att älska, men du kan inte älska utan att ge.
- Amy Carmichael (1867–1951)
1. Hur kan det bli fred i Gaza?
2. Maria upphöjs till himmelens drottning
3. Stefan Hallmans vittnesbörd
4. Så tar du emot vilddjurets märke
5. Nej, Greta är inte Antikrist
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM