Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Terrorism
Bild: varldenidag.se.
Två muslimska bröder i Tyskland, syriska flyktingar från migrantkrisen, planerade att spränga en kyrka i Sverige som en hämnd för att Sverige tillät Rasmus Paludans koranbränningar.
De två muslimska bröderna, 28 och 24 år gamla, är gripna i Tyskland och misstänkta för att ha förberett terrordådet. Polisen har hittat komponenter för sprängmedel i den ena broderns lägenhet. Målet för attacken var en icke namngiven kyrka i Sverige.
Gripandet av bröderna baserades på tips från den amerikanska säkerhetstjänsten NSA angående deras beställning av kemikalier.
I tysk-arabiska grupper på Facebook betraktar vissa dessa terrorplaner som en hämnd för att Sverige tillät Rasmus Paludans koranbränningar.
Utredningen genomförs av Hamburgpolisen och Tysklands federala polis.
Be för Sverige. Be till Fadern i Jesu namn att människor ska höra budskapet om Jesus Kristus och att de tar emot honom och blir frälsta.
Terrorism - 2023-05-24 18:01
Islam terrorism Tyskland Syrien Sverige Rasmus Paludan
Lars-goran Marklund - 25/05-23 10:05
Onda ränker stoppar Livsgivaren Gud .
Människan spår men Gud rår.
Välsigna alla bedjare
Bra Christer
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det måndagen den 13 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 01:54. Berit och Birgit har namnsdag.
Luk. 23:26 När de sedan förde bort honom, fick de tag på en man, Simon från Cyrene, som kom från landet. Och de lade korset på honom, för att han skulle bära det efter Jesus.
2025-10-12 23:51
Bed om beskydd över min dotter i missbruk! Ber om radikal förvandling och frälsning!
Lars-goran Marklund - Sat, 11 Oct 2025 20:45:50 +020
Jag har sett delar av din Intervju och vi har haft samma liv insåg jag. Om du visste hur många du har räddat bland annat Jag (ha lust till det goda) och det gör jag . Gud välsigna din sida sajt APG29. Amen!
Skrevs i Jag fick hela mitt liv förvandlat
Jesus är Gud och människa, inte Fadern eller Anden, men ett med dem.
Tomas svarade honom: "Min Herre och min Gud!" (Joh 20:28)
Var inte rädda. Öppna, ja, riv upp dörrarna för Kristus.
- Påve Johannes Paulus II (1920–2005)
1. Hur kan det bli fred i Gaza?
2. Maria upphöjs till himmelens drottning
3. Stefan Hallmans vittnesbörd
4. Så tar du emot vilddjurets märke
5. Nej, Greta är inte Antikrist
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM