Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Undervisning

Koranen, islams heliga skrift, skiljer sig betydligt från Bibeln i sin struktur och innehåll.
Till att börja med saknar Koranen en tydlig kronologisk ordning. Den innehåller inte heller fullständiga berättelser, utan är istället fylld av upprepningar, historiska felaktigheter och motsägelsefulla uppenbarelser.
Texten hoppar mellan olika ämnen och tidsperioder, från Abraham till Johannes Döparen, tillbaka till Moses och fram till Jesus, allt inom samma kapitel.
Dessutom är Koranen skriven i en omvänd ordning, där de tidigaste uppenbarelser som Muhammed påstod sig ha fått placeras längst bak i boken. Detta gör det svårt att följa en tydlig tidslinje.
En annan utmaning med Koranen är dess många upprepningar, där samma historier berättas om och om igen.
Dessutom innehåller texten flera historiska fel och motsägelser, vilket ytterligare försvårar förståelsen.
Den första uppenbarelsen som Muhammed påstod sig ha fått från Allah finns i kapitel 96, vers 1-5, medan den sista uppenbarelsen finns i kapitel 5, vers 3. Varför dessa uppenbarelser är placerade på just dessa ställen är något som till och med islamiska lärda har svårt att förklara.
Mer än 85 procent av Koranens innehåll är hämtat från Bibeln, men dessa berättelser är ofta ofullständiga och tagna ur sitt sammanhang.
En person som är välbekant med Bibeln kan lätt identifiera varifrån dessa berättelser kommer, men samtidigt märka att förståelsen av dessa skrifter i Koranen är bristfällig och ytlig. Detta leder till att de islamiska lärda själva enligt uppgift bara förstår ungefär en femtedel av Koranens innehåll.
Jämfört med Koranen har Bibeln en tydlig kronologisk struktur, där varje berättelse börjar och slutförs innan nästa börjar.
Dessutom bygger profeternas uppenbarelser på varandra, vilket skapar en sammanhängande och konsekvent berättelse.
Det finns inga motsägelser eller historiska fel, och varje del av Bibeln bidrar till en större helhet. Detta gör det möjligt att följa en tydlig tidslinje från Första Moseboken till Uppenbarelseboken utan större svårigheter.
Denna tydliga struktur och sammanhållning är en stor fördel för Bibeln jämfört med Koranen. Medan de islamiska lärda kämpar med att förstå sin heliga skrift, har vi möjlighet att förstå Bibeln i sin helhet.
Om muslimerna kunde överge Koranen och istället omfamna Bibeln, skulle de få tillgång till en komplett och sammanhängande skrift som de kan förstå fullt ut.
Dessutom skulle de hitta vägen till Gud genom tron på Herren Jesus Kristus som Bibeln handlar om.
Källa: Jämfört med Bibeln är Koranen full av historiska fel och motsägelsefulla uppenbarelser
Undervisning - 2025-02-28 18:17
Koranen Bibeln Kronologi Upprepningar Motsägelser Historiska fel Islamiska lärda Uppenbarelser Religiösa skrifter Jämförelse Muhammed Abraham Moses Jesus Johannes Döparen Religionsstudier Textanalys Heliga skrifter Förståelse
Lars-goran Marklund - 01/03-25 08:30
Hindra ingen att få kraft från Gud.
Välj rätt väg ,dörren till himlen öppnas för dig
Det man ska göra är be till (Han som är) Gud. För Herren (Jesus) är inget omöjligt. Läs Bibeln och bli vis.
Det Gud bestämt blir.
Människa
Sven - 07/03-25 07:10
Helig ande vägleder er när ni tar emot skriften. Något sådant kan naturligtvis inte ske vid läsning av villoläror.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det fredagen den 24 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 23:26. Evert och Eilert har namnsdag.
Joh. 19:23 När nu soldaterna hade korsfäst Jesus, tog de hans kläder och delade dem i fyra delar, en åt varje soldat, och dessutom livklädnaden. Men livklädnaden hade inga sömmar, vävd från toppen i ett stycke.
2025-10-24 20:43
Fortsätt be för min bror Gabriel att hitta hans livspartner i jesu namn amen. Hoppas att min bror ser nån idag på förlovningsfesten
Apg29 - 24/10-25 00:41
Han påstår vara “Profeten Elia” och att han är Gud på jorden. Han går på röda mattor, människor knäböjer inför honom, och han säger att han inte har ätit fast föda på flera år. En sann Guds tjänare upphöjer inte sig själv — han pekar alltid på Jesus. Paulus skrev: “Vi predikar inte oss själva, utan Kristus Jesus som Herre.” (2 Kor 4:5)
Skrevs i Nu har det dykt upp en ny stjärna på den falska profethimlen
Jag tror på en Gud i tre personer: Fadern, Sonen och Anden. Jesus, Guds Son, blev människa för vår skull.
Nåd från vår Herre Jesus Kristus, kärlek från Gud och gemenskap från den helige Ande vare med er alla. (2 Kor 13:13)
Stor tro kommer ur stora prövningar.
- Smith Wigglesworth (18591947)
1. Nu har det dykt upp en ny stjärna på den falska profethimlen
2. Charlie Kirks begravning varade i fem timmar inför 100 000 människor - Änkan förlät mördaren
3. Jesus dömer ingen
4. Den falske profeten Dr Owuor
5. Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM