Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Gästblogg

Vi upplever början till ändetidens extrema väder och naturkatastrofer

Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.

/bild/fyr-1690787272.jpg

2 Pet 1:19 - Så mycket fastare står nu det profetiska ordet för oss, och ni gör rätt i att hålla er till det som till ett ljus som lyser på en dyster plats tills dagen gryr och morgonstjärnan går upp i era hjärtan.

Vi fortsätter där vi slutade genom att peka på profetiska tidstecken, som sprider ljus som ett fyr­torn omringat av mörka vatten. Det är ljusvidden hos en fyr som avgör vilket avstånd den kan ses på i mörker. Petrus andra brev vittnar om att det profetiska ordet ”lyser på en dyster plats tills dagen gryr och morgonstjärnan går upp i våra hjärtan”. 

Ljusvidden i det profetiska ordet är stor och bred, och det lyser upp horisonten, vilket gör att vi kan fortsätta att färdas framåt till vårt himmelska hem, tills Herren kommer tillbaka.

Bara här i juli månad har vi upplevt avgörande händelser som vittnar om denna tidens slut.

Natos toppmöte i Vilnius

Turkiet säger ja till Sveriges Nato-ansökan, och därmed är vägen öppen för Sveriges medlemskap. Men vad kommer det att betyda för Sveriges säkerhet, och på vilket sätt kommer Ryssland att reagera? Är det här knutet till utombibliska profetior som talar om en rysk attack på Sverige?

Min kommentar: Vi lever i avslutningen av denna tidsålder, där ändetidens pusselbitar faller på plats. Allt pekar på Jesu återkomst och profetiors uppfyllande.

WHO varnar för föregående extrema väderhändelser

Världshälsoorganisationens (WHO) generaldirektör Tedros Ghebreyesus har just sagt att klimatförändringar kommer att leda till en ökning av ”extrema väderhändelser” under 2023, vilket pekar på rekordstora temperaturer runt om i världen. På en pressträff sa Tedros att ”klimatkrisen nu är en av de viktiga faktorerna som bestämmer människors hälsoresultat” och varnar för att den globala uppvärmningen i slutändan kan producera en våg av hunger, migration och sjukdomar.

”Under de kommande månaderna förväntar vi oss en rad extrema väderhändelser, inklusive torka, översvämningar, orkaner och värmeböljor, som alla skadar människors hälsa”, sade han och noterade också att vi hade en dag i juli som markerade den ”varmaste dagen någonsin” i genomsnittstemperaturer runt om i världen.

Min kommentar: Jag tror att det vi ser och upplever av extrema och apokalyptiska väderförhållanden är inledningen till. Det är med andra ord ett tidstecken på Jesu återkomst och denna tidens slut.

Fokusera på Jesus

Något som jag upplever att Jesus har uppmuntrat mig till här under sommaren är att ”fokusera på honom och inte bli störd eller missmodig av allt det som sker runt omkring”. Det är lätt att bli missmodig och frukta när änden börjar närma sig, där vi ser att allt skakar på ett sätt som vi aldrig tidigare har upplevt. Det vi får göra är att dra närmare Jesus för att finna ro och trygghet under hans vingar.

Varje gång en människa har sett Gud i Bibeln, så har man sett och upplevt Jesus. Jesus är en del av den treeniga Guden, och i Jesus bor ”gudomens hela fullhet i kroppslig gestalt”. Det betyder att allt det Gud består av finns i Jesus - all härlighet, Guds frälsande kraft, liv och nog. Jesus är Guds uppenbarelse här på jorden.

Han är mer än nog och allt vi behöver i våra liv. När vi är svaga kan vi viska hans namn, och han har lovat att vara med oss och verka i våra liv. I den korta tid som är kvar önskar jag att dra närmare Jesus, fästa mina ögon på Herren och se allt det han är och har. Var uppmuntrade i att han kommer snart för att hämta oss och för att frälsa oss från den kommande vreden.

Mikael Walfridsson - Gästblogg
2023-07-31 09:15

#Mikael Walfridsson #Profetiskt #Tidstecken #Sista tiden #Uppryckandet #Jesu återkomst #Klimatet #Väder #Naturkatastrofer

Dela:

2 kommentarer

Lars-goran Marklund - 31/07-23 17:11
Prövningar får alla människor Den store ❤️Guden ser hur det hanteras. 💖Jesus Kristus kommer snart med skyarna.
Jag hoppas jag har en tro den dagen.
Bra artikel 👍👍💥


Madde - 08/08-23 22:11
Jo, nog är det något knepigt med vädret, så här var det inte när jag var liten.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det måndagen den 7 juli 2025, vecka 28 och klockan är 00:49. Klas har namnsdag.

Dagens ord

Hebreerbrevet 13:5-6 - ...Ty han själv har sagt: Jag skall aldrig lämna dig eller överge dig.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-07-06 18:59
Gud hjälp mig , har så mycket oro för kommande dagar

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig

Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse

Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?

Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död

Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna

Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1

Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?

Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 06/07-25 06:58
💥(Man ska ha lust till det goda)🙏. Ägna inte din energi åt världsliga ting utan lita på *Herren* och du ska få❤️. 💖Jesus Kristus gör liv där inget liv är möjligt för en människa. Av *Tro* får man leva 🙏💥❤️

Skrevs i Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig


Mest lästa artiklar idag

  1. Miljontals kristna ber för Israels frälsning
  2. Guds tröst till Israel: En teologisk reflektion över Jerusalem och församlingen
  3. Jesus: Jag Är den Jag Är
  4. Lucka 24 - Jesus, den nyfödde konungen profeterad om i Gamla testamentet
  5. Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse

Senaste bloggar och medier

  • KAN GUD GÖRA UNDER OCKSÅ IDAG?
  • DAGENS ANDAKT, den 7 juli
  • ORDET: KLIPPA ELLER GUNGFLY (1 Pet 2:8)

→ Läs allt här!


apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM