Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Israel
Israeliskt lagförslag hotar kristna missionärer i landet. Förslaget skulle kriminalisera försök att få israeler att konvertera till kristendomen och straffet kan bli upp till två års fängelse.
I det ultraortodoxa regeringspartiet Torahpartiet har två ledamöter lagt fram en motion i knesset för att begränsa evangeliseringen i Israel avsevärt.
Enligt deras förslag skulle det vara olagligt att prata om sin tro på Jesus med andra eller att dela religiöst material i avsikt att få någon att konvertera.
I Israel finns det idag drygt 15 000 messianska judar, vilket innebär personer som tror att Jesus är den utlovade Messias men fortfarande identifierar sig som judar.
Vissa grupper utför mission, ofta med stöd från utlandet, för att sprida sin tro till andra judar.
Men vissa religiösa grupper ser de messianska judarna som ett allvarligt hot mot judendomen och vill därför hindra kristna missionärer från att verka i Israel, trots att de messianska grupperna är små i antal.
Evangeliska kristna i USA är oroliga, men den israeliska regeringen har sagt att lagförslaget inte kommer att antas.
#Israel #lagförslag #förföljelse #missionärer
Idag är det tisdagen den 1 juli 2025, vecka 27 och klockan är 00:39. Aron och Mirjam har namnsdag.
1 Johannesbrevet 4:19 - Vi älskar därför att han först älskade oss.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-30 19:42
Be att vi får en sommar där vi kan njuta av sommaren
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Vapenvila mellan Israel och Iran
Irankriget: Behöver vi vara rädda?
Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
Jag är tvagen i Frälsarens blod
Glad midsommar och Gud välsigne dig rikligen
Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång
Lars-goran Marklund - 30/06-25 08:39
❤️Gud välsigna alla som förföröljs för sin 🙏Tro 🙏. Att (tycka synd om sig själv ) är av ondo. Be till 💖❤️Jesus Kristus och ❤️Gud då hittar den 💥Allsmäktige 💥Herren 👍💥en utväg för dig. (*Bönens makt är stor*). (🙏Människan Spår men
Skrevs i Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna