Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Israel
Bild: Expressen.
Tusentals raketer ska ha avfyrats från Gaza, och beväpnade män ska ha trätt in i Israel. Den av FN klassificerade terroristorganisationen Hamas har påtagit sig ansvaret för attacken och meddelar att de har påbörjat en ny militär operation som kallas "Al-Aqsa Storm" riktad mot Israel.
Ett stort antal raketer har avfyrats från olika platser runt Gaza tidigt på lördagsmorgonen, medan de flesta israeler fortfarande sov. Hamas påstår att de har beskjutit "fiendens positioner, flygplatser och militära installationer med 5 000 raketer".
Flera palestinier från Gazaremsan har infiltrerat israeliska samhällen med motoriserade fallskärmar. Israel har i samband med attacken höjt sin beredskapsnivå och utropat "krigstillstånd". De har dessutom svarat på attackerna genom bombningar av Gaza-remsan.
Anders Persson, en statsvetare vid Linnéuniversitetet som för närvarande befinner sig i Jerusalem, rapporterar till SVT Nyheter att situationen är kaotisk och att Israel verkar ha blivit fullständigt överraskade av händelserna.
Be för Israel, be för Jerusalem, och be för dess invånare. De behöver Jesus, för det är endast Han som kan frälsa och rädda dem. Enligt Bibeln är det till Israel och staden Jerusalem som Jesus Kristus en dag kommer tillbaka.
Källa: Israel: Raketangrepp och flyglarm över landet, Raketattack mot Israel | Nyheter | Expressen, Omfattande raketattack mot Israel – Hamas tar på sig ansvaret | SVT Nyheter
Israel - 2023-10-07 09:00
Israel Krig Gaza Hamas Terrorism
Andy Svensson - 07/10-23 09:48
Vi ber för Israel 🇮🇱 en dag ska Jesus Kristus kommer åter till Oljeberget vilken dag det ska bli när alla ser Jesus Kristus återvända till Oljeberget . Det är mycket svåra tider nu men låt oss inte glömma att Jesu tillkommelse närmar sig och vi ser tidstecken.
Stefan Rosman - 07/10-23 22:17
Nollställ allt bistånd till palestinska myndigheten med omedelbar verkan. Be för Israel.
Lars-goran Marklund - 08/10-23 06:14
En människa förstår ej Guds vägar.
För Gud är inget omöjligt, i bibeln står svaren. Det onda måste hända innan
Jesus kommer med skyarna. När Herren kommer vet inte jag!? Jag är bara en enkel människa. Ett liv ska bestå av Tro, då blir du räddad.
Bra
Sofia - 09/10-23 11:11
Hur kan svenska politiker tillåta att människor i Sverige ”firar” vad Hamas gjort? Fullständigt vidrigt!!
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det tisdagen den 14 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 04:29. Stellan har namnsdag.
Luk. 23:33 Och när de kom till det ställe som kallas Huvudskalleplatsen, korsfäste de honom och förbrytarna där, den ene på den högra sidan och den andre på den vänstra.
2025-10-13 22:30
Bed att jag får en ny bra läkare som förstår mig vilken svår daglig värk jag har varje dag så jag får oxycodone 25-30 mg. tabl. tre gånger om dagen som tar bort värken för mig bed Gud om hjälp med det
Lars-goran Marklund - 13/10-25 16:27
När man tror att krig är slut ,blir det konflikt någon annan stans på jorden.
Inte blir det fred av förhandlingar av ett monster. Guds vägar är ej
människors vägar. I uppbarelseboken(Bibeln) står det.
Läs det***
Jesus Kristus undervisade om (*"Sista tiden*). Läs det och bli vis.
Skrevs i Kriget slut - Gisslan hemma
Jag bekänner att Gud är en i tre personer: Fadern, Sonen och Anden. Jesus Kristus, Guds Son, blev människa för vår frälsning.
Ingen har någonsin sett Gud. Den enfödde Sonen, som själv är Gud och är hos Fadern, han har gjort honom känd. (Joh 1:18)
Guds närvaro är det mest praktiska i världen.
- John G. Lake (1870–1935)
1. Nytt mordförsök på Donald Trump - Attentatsman låg gömd på golfbana
2. Stefan Hallmans vittnesbörd
3. Kriget slut - Gisslan hemma
4. Hur kan det bli fred i Gaza?
5. Nobels fredspris till María Corina Machado - vem är det?
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM