Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Muslimer bränner polisbilar och gör våldsamma upplopp i påsk när Paludan bränner koranen

Apg29
2022-04-16 14:14

/bild/muslimska-upplopp-i-sverige-1650109927.jpg

Bild: Svt.se.

Om jag förstår det rätt så vill Rasmus Paludan visa att islam är en våldsam religion genom att bränna koranen. Och detta verkar han lyckas med. Man kan undra varför våra muslimska vänner går på den fällan.

Den dansk-svenske politikern Rasmus Paludan reser nu i påskhelgen runt i svenska städer och bränner koranen. Detta orsakar oerhört våldsamma upplopp från muslimer som också bränner saker. Flera polisbilar och vanliga bilar brinner. Minst en polisbil har blivit kapad och upprorsmakare har klätt sig i poliskläder.

Många poliser har också blivit skadade i dessa våldsamma kravaller. I Linköping backade polisen till och med undan för att undvika konfrontation. Det märkliga är att det har blivit upplopp innan Rasmus Paludan har hunnit framträda på en del platser för att tända eld på koranen. Till exempel i Linköping och i Norrköping.

Ofruktsamt att bränna koranen och polisbilar

Jag anser att man inte ska åka runt och bränna koranen. Ge dem Jesus istället. Det är bara Jesus som kan frälsa och rädda. Människor behöver honom. Att bränna koranen är bara ofruktsamt.

Om jag förstår det rätt så vill Rasmus Paludan visa att islam är en våldsam religion genom att bränna koranen. Och detta verka han lyckas med. Man kan undra varför våra muslimska vänner går på den fällan.

För övrigt är det också ofruktsamt att bränna polisbilar och göra upplopp.

"Allahu akbar"

Någon kanske säger att det inte är enbart muslimer som gör dessa upplopp utan kringresande professionella bråkmakare. Det kan mycket väl vara en del professionella bråkmakare, men det frångår inte det faktum att "Allahu akbar"-ropen hörs eka, vilket är en muslimsk bekännelse.

Ropet "Allahu akbar" som också är ett muslimskt krigsrop betyder att "Allah är större". Det är inte den bibliske Guden som heter HERREN som muslimerna åkallar utan en arabisk avgud.

Påsk och Ramadan

Det är nu påsk, då vi firar att Jesus har dött för våra synder och uppstått från de döda. Jesus lever idag och han ska aldrig mer dö igen. Då vi säger "Glad Påsk" bekänner vi att Jesus är uppstånden från de döda.

Muslimernas högtid Ramadan sammanfaller i år med påsken. Och oftast då det är ramadan bryter det ut oroligheter.

Då kan det ske muslimska mord och terrordåd vilket vi nu åter igen har sett i Jerusalem i Israel. Flera hemska terrordåd har skett där i samband eller runt om årets ramadan.

En del muslimer tror att de kommer närmre Allah om de utför terrordåd och våldshandlingar under ramadan. Detta bevisar till exempel terrordåden i Israel.

Men i år har det också skett våldsamma upplopp i Sverige under ramadan.

Ge dem Jesus

Låt oss ge våra muslimska vänner Jesus. Det är bara Jesus som kan frälsa och rädda. Låt muslimerna verkligen få uppleva påskens budskap i år. Att Jesus dog och uppstod för dem.

Fader, möt människor just nu. Jag ber dig att de ska ta emot Jesus som Herren och bli frälsta och räddade. I Jesu namn, Amen.

Apg29
2022-04-16 14:14

#Rasmus Paludan #Koranbränning #Islam #Upplopp #Muslimska upplopp #Ramadan

Dela:

4 kommentarer

Andy Svensson - 16/4-22 19:43
I Örebro på långfredagen brändes 4 Polisbussar samt tiotals poliser skadades. Jag samtalade med polis i Örebro och lite folk om det som hänt. Många känslor och stor sorg känner vi när vi ser det här.


Sofia - 16/4-22 21:39
Fruktansvärt!!! Hur kan det ha blivit så i vårt älskade land?!


Sandra - 17/4-22 09:41
Det har blivit så för att 80% av svenska folket röstat för att släppa in dem i landet. Och nu ser vi resultatet av det.


John-Erik - 20/4-22 14:37
En sak som jag alltid funderat över, muslimernas gud är tydligen så svag att muslimerna själva måste utföra bestraffningen. Min är hämnden säger Gud! Vi Kristna behöver inte bestraffa nån, det sköter Gud själv. Att allah som han beskrivs i koranen motsvarar exakt hur Bibeln beskriver satan är också rätt fascinerande.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det måndagen den 28 april 2025, vecka 18 och klockan är 05:07. Ture och Tyra har namnsdag.

Dagens ord

Mark. 15:14 Men Pilatus sa till dem: Vad ont har han då gjort? Då skrek de ännu högre: Korsfäst honom!


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-04-27 13:56
Jesus ge mig livsgnista tillbaka .

5 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Påvens begravning arena för diplomati mellan världsledare

Säger Jesus att han är Guds son?

Måste jag sluta röka om jag blir kristen?

Uppståndelsen – förutsagd långt innan graven var tom

Varför uppstod Jesus just på tredje dagen?

Lördagen mellan kors och uppståndelse – den glömda dagen då Gud arbetade i det dolda

Jesu död och uppståndelse – Hur förstå "tre dagar och tre nätter"?

Viral UFO-historia: Satirtidning inspirerade CIA-rapport om förstenade soldater

Hur blir man frälst – och vad händer då?

Zigenare-predikanten som blev en legend – Målle Lindbergs begravning


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 26/04-25 20:57
Vad spelar det för roll?om man vinner hela världen men förlorar sin själ. Den som upphöjer sig blir nedtryckt, den simpla nedtryckta människan blir upphöjda.❤️Gud ser till hjärtat. 💖Jesus Kristus förvandlar ett hårt hjärta till ett Troende hjärta. (Människan spår men Gud rår) Insikten om detta kommer från ❤&

Skrevs i Påvens begravning arena för diplomati mellan världsledare


Mest lästa artiklar idag

  1. Litauen överväger fängelsestraff för hån mot religiös tro i kyrkor
  2. Upplev Jesu budskap på ett enkelt sätt - Besök min populära TikTok-kanal med över 81 000 följare och 1,9 miljoner gillamarkeringar
  3. Över 30 000 döda i jordbävningen i Turkiet och Syrien - och det var inte HAARP
  4. Påvens begravning arena för diplomati mellan världsledare
  5. Zigenare-predikanten som blev en legend – Målle Lindbergs begravning

Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM