Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Uppryckandet i GT
I Gamla testamentet, 2 Kungaboken 2:1-18, berättas det om profeten Elia som en dag blev uppryckt till himlen i en häftig stormvind. Det var en dramatisk händelse som är en historisk förebild för det kristna uppryckandet. Enligt bibeln kommer de troende i Jesus Kristus att bli uppryckta till himlen för att alltid vara med honom.
Elia var en trogen profet för Gud och var tillsammans med sin lärjunge och efterträdare Elisa på väg att korsa Jordanfloden när plötsligt en eldvagn med eldhästar skilde dem åt. Elia for då upp till himlen i stormvinden och lämnade Elisa kvar på jorden.
Denna händelse är en profetisk förebild till det kristna uppryckandet som beskrivs i 1 Tessalonikerbrevet 4:16-17. De troende i Jesus Kristus kommer att bli uppryckta till himlen för att för alltid vara med honom. Förutsagt men ändå plötsligt, precis som det skedde för Elia.
Efter att Elia hade farit upp till himlen i en häftig stormvind, är det inte svårt att förstå att profetlärjungarna var överväldigade av sorg och förtvivlan. Trots att profeten Elisa avrådde, försökte profetlärjungarna hitta Elia igen. De sökte bland berg och dalar, men utan framgång. Deras sökande var förgäves, för Elia var nu hos Gud och fanns inte längre på jorden.
På samma sätt kommer det att ske efter de kristnas uppryckande. Människor kommer att leta efter de kristna, förvirrade och förtvivlade över deras försvinnande. De kommer att söka i varje hörn av världen, men inte hitta några spår av dem. De kristna kommer att vara hos Jesus i himlen, omgivna av hans kärlek och frid.
De som inte har trott på Jesus kommer att bli kvar på jorden, förvirrade och ensamma. Men för de troende kommer uppryckandet att vara en triumferande händelse då de möts av sin Frälsare i himlen och för alltid är hos honom.
#Uppryckandet #Profetiskt #Förebild #Elia #Elisa
Ebba - 20/01-24 12:00
Prisa Herren.
Idag är det tisdagen den 1 juli 2025, vecka 27 och klockan är 01:03. Aron och Mirjam har namnsdag.
1 Johannesbrevet 4:19 - Vi älskar därför att han först älskade oss.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-30 19:42
Be att vi får en sommar där vi kan njuta av sommaren
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Vapenvila mellan Israel och Iran
Irankriget: Behöver vi vara rädda?
Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
Jag är tvagen i Frälsarens blod
Glad midsommar och Gud välsigne dig rikligen
Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång
Lars-goran Marklund - 30/06-25 08:39
❤️Gud välsigna alla som förföröljs för sin 🙏Tro 🙏. Att (tycka synd om sig själv ) är av ondo. Be till 💖❤️Jesus Kristus och ❤️Gud då hittar den 💥Allsmäktige 💥Herren 👍💥en utväg för dig. (*Bönens makt är stor*). (🙏Människan Spår men
Skrevs i Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna